Co to jest reprodukcja obrazu?

Niezwykłą sztuką, wymagającą od artysty nie tylko zdolności plastycznych, ale także wyobraźni jest malarstwo. Pozwala ono na tworzenie nowych, unikatowych obrazów, ale także doskonałych reprodukcji najbardziej znanych dzieł, które mają wartość znacznie przewyższającą możliwości finansowe zwykłego zamawiającego. W tym krótkim artykule dowiedzą się Państwo więcej na temat tego, czym są repliki obrazów oraz tego, w jaki sposób są one wykonywane – serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Reprodukcje obrazów na zamówienie


Tworzenie replik można rozumieć dwojako. W pierwszym kontekście są to po prostu drukowane kopie oryginałów, które umieszczane są w ramach na ścianach naszych domów. Cena tego rodzaju repliki jest stosunkowo niewielka, ponieważ nie wiąże się z większym wydatkiem finansowym, ani pracą samego malarza. Każdy z nas może zamówić tego rodzaju kopię i cieszyć się nią w swoim domu.

 

Drugie ujęcie reprodukcji obrazów jest zgoła odmienne i wiąże się z faktyczną pracą samego artysty. Malarz zajmujący się tworzeniem kopii musi w sposób niezwykle precyzyjny oddać najmniejsze detale oryginału, a to zajmuje sporo czasu i wymaga cierpliwości.


Artysta pracuje w dużej koncentracji, aby połączyć wyobraźnię, wnikliwą obserwację z doświadczeniem technik artystycznych oraz utrzymać panowanie nad ręką, która prowadzi pędzel, szpaczlę lub ołówek. Aby to zrobić potrzebne mu będą nie tylko talent i doświadczenie, ale także niezbędne akcesoria i materiały malarskie takie jak farby olejne czy płótno, których kupno związane jest z najczęściej niemałym wydatkiem finansowym. Możliwość powieszenia w swoim wnętrzu doskonałej kopii oryginalnego dzieła wykonywanego na zamówienie związane będzie więc z większym wydatkiem ze strony kupującego. Choć kwoty te oscylują w granicach 3 tysięcy złotych np. za popularny “Odlot żurawi” Józefa Chełmońskiego, są one oczywiście znacznie niższe niż te, które musielibyśmy poświęcić na zakup oryginału.

 

Warto zatem zapamiętać, że popularnie reprodukcja może odnosić się zarówno do pierwszej, jak i drugiej metody tworzenia kopii mniej lub bardziej znanych obrazów. Choć w rzeczywistości pierwsze z nich są i powinny być nazywane po prostu wydrukami na płótnie, prawdziwą repliką możemy nazwać malowanie reprodukcji na zamówienie przez artystę, które doskonale oddają szczegóły oryginału.

0
Feed

Zostaw komentarz